Marihuana
Jako marihuana je označována droga, která je složena z usušených a rozmělněných listů a vrchní rostlinné okvětní části konopí setého (Cannabis sativa) s obsahem nad 0,3 % THC (delta-9-TetraHydroCannabinol).
Slangově, zvláště pak jejími uživateli, bývá označována mnoha různými názvy jako tráva, gandža či hulení. Název marihuana je počeštěná verze anglického označení marijuana, které bylo použito i jako propagandistický prostředek boje proti pěstování a užívání konopí. Neutrální název je konopí. Označení marijánka je archaismus a v současné době se příliš nepoužívá.
|
Chemické složení
Zpravidla se obsah THC pohybuje od 0,01 % - 2 % (druh Sinsemilla cca 10 % a více). Záleží na tom, jestli směs obsahuje pouze květy nebo i listy, které mají malý obsah THC. Při delším skladování může marihuana zcela ztratit obsah THC.
Vzhled / vlastnosti
Marihuana pocházející z mírného podnebního pásma je po sklizni zelená, během sušení však dostane barvu nažloutlou, řidčeji hnědou. Květenství a plod rostliny obsahuje velice málo pryskyřice, a proto je nelze slisovat do tabulek. Vždy obsahuje i semena. Evropská marihuana obsahuje více listů než severoamerická, která je složena hlavně z plodících a kvetoucích konečků větví. Chemické složení evropské marihuany je mimořádně pestré, protože se zasévají semena pocházející z různých zeměpisných oblastí, jejichž výsledkem je marihuana různé kvality. Severoafrická marihuana je světle zelená, případně žlutá, je to nadrobno nasekaná rostlinná drť, která neobsahuje semena a stonkové části. Západoafrická a karibská marihuana je po sklizni zelená, během sušení však zhnědne. Je dobře lisovatelná díky vysokému obsahu pryskyřičných látek. Při zpracování se plodnaté a květnaté části rostliny rozdrtí, avšak semena – tmavohnědé barvy – jdou rozpoznat. Karibské přípravky jsou obvykle horší kvality, protože obsahují hodně stonkových částí. Středoafrická marihuana je podobná západoafrické. Jihoafrická marihuana je blíž k evropským produktům, jak z hlediska barvy, tak i z hlediska většího obsahu listů.
V Jižní Americe se vyrábí marihuana podobná karibské, tedy horší kvality, obsahující více vláknitých částí a méně pryskyřice.
Indická marihuana má tři běžné typy:
- jedna z nich je hnědé barvy, je hodně lepkavá a je vyrobena z kvetoucích a plodnatých konců větví,
- druhá je pak tmavě hnědá nebo tmavě zelená látka podobná té jihoafrické,
- třetí typ je zelený, složený hlavně z listů.
Zvláštní je marihuanový přípravek vyráběný v jihovýchodní Asii z kvetoucích a plodnatých konečků větví, který se suší ve formě tyčinek zabalených do bambusových listů. Tyto asi 8 cm dlouhé tyčinky vážící zhruba 2 g jsou na černém trhu známy pod názvem Budhova hůl (Buddha-stick).
Užívání
Obvykle se plní čistá nebo smíchaná s tabákem do cigaret, dýmek, či vodních dýmek a kouř hořící látky se vdechuje. V Indii se marihuana (ganja) smíchaná s tabákem žvýká. Rovněž se může jíst (přidává se do koláčků) nebo se přepustí s máslem / olejem (Marijánkové máslo).
Dávkování je značně individuální záležitostí, které je velmi závislé na citlivosti jedince.
Přísady – znečištění
Často se míchá s tabákem.
Joint je 1 cigareta obsahující sušenou marihuanu s tabákem nebo bez tabáku. Obsahuje okolo 0,3 – 1,5 g marihuany (5 – 20 mg THC). Název pochází ze skutečnosti, že cigareta je sdílena několika kuřáky mezi sebou. Dálší názvy ve slangu : brko, špek, raketa, žilka, spliff.
Účinky
Účinky v případě kouření se dostavují po 10 - 30 min a účinek může přetrvávat 2 - 3 hod. Nízké dávky vedou k navození klidu a vzrůstajícího pocitu dobré pohody, doprovázené jakýmsi stavem zasněného uvolňování, pocitem hladu, zejména chuti na sladké. Změny ve smyslovém vnímání, živější vnímání zrakových, sluchových, čichových, hmatových a chuťových vjemů mohou být doprovázeny pronikavými změnami ve způsobu myšlení a jeho vyjadřování. Velmi se prohlubuje i prožitek z hudby. Při vyšších dávkách nastupuje takzvaná „vysmátost“, kdy se uživatel směje všemu a sám vlastně neví proč. Někdy tyto záchvaty mohou trvat i desítky minut a nedají se zastavit. Po stavu euforie nastává stav, kdy člověk nemyslí vůbec na nic a jen kouká do prázdna, nebo se mu chce spát. Uživatelé tento stav popisují jako velice příjemnou relaxaci. V případě že se marihuana jí, nastupuje účinek později (1 h a více) a efekt trvá déle (12 h i více).
Kromě rekreačního užívání je konopí často využíváno i pro své terapeutické efekty, které zahrnují zmírnění subjektivně nepříjemných symptomů u řady onemocnění nebo zmírnění vedlejších účinků řady léčiv. Mezi nepříjemné symptomy, které jsou různé konopné preparáty schopny zmírnit, patří nechutenství, deprese, nespavost, křeče, bolesti kloubů, alergie a některé psychotické stavy. Odstranění nepříjemných symptomů je subjektivní pocit, který ještě nemusí automaticky znamenat odstranění příčiny zdravotních problémů - proto je tento způsob využití uveden odděleně od sekce zabývající se využitím konopí v oficiální medicíně.
U některých lidí droga vyvolává pouze slabý účinek, popřípadě ho nevyvolává vůbec. Kouření zvyšuje riziko bronchitidy a jiných plicních onemocnění. Pravidelní uživatelé bývají apatičtí a letargičtí, zanedbávají svou práci i osobní vztahy. Nebylo zatím jednoznačně prokázano, zda výskyt psychických poruch – např. paranoie - souvisí bezprostředně s užitíváním konopí, nebo naopak zda jedinci se sklony k psychickým poruchám vyhledávají konopí kvůli možným psychoterapeutickým účinkům. Zvyšuje a následně snižuje krevní tlak a zvyšuje tepovou frekvenci srdce. U mužů snižuje fertilitu. Drogy se z těla vylučují jen velmi pomalu, mají tendenci se ukládat v tukové tkáni. Uživatelé mají často zarudlé oči. Není znám případ smrti z předávkování.
Návykovost
psychická - laicky vysvětleno to znamená, že si nemůžete vybudovat návyk jako např. u cigaret, kdy při dlouhodobé abstitenci na vás přichází návaly fyzicky znatelné (svalové tiky, nervozita a další). Psychický návyk se projeví jen ve vaší mysli, a to tak, že budete mít chuť na jointa. Tato závislost jde většinou lehce odbýt tím, že si jointa nedáte a přemůžete chtíč. Postupem času psychický návyk zmizí.
Interakce
Zvyšuje riziko sedace s jinými léky, které mají sedativní účinky na centrální nervový systém. Patří mezi ně anxiolytika, hypnotika, celková anestetika, narkotická analgetika, neuroleptika, tricyklická antidepresiva, antihistaminika, alkohol.
Prokazatelnost v organismu
Po vykouření jedné cigarety lze prokázat 40 % - 50 % metabolitů THC v buněčných membránách po 4 - 8 dnech, 10 % - 20 % drogy po 30 dnech a 1 % dokonce po 48 - 138 dnech. Při pravidelnějším užívání se neaktivní metabolity THC hromadí v organismu.
Využití v medicíně
Uvažuje se o terapeutickém využití kanabinoidů jako antiemetik (léky proti zvracení). Byly vyvinuty látky bez euforizujících a halucinogenních účinků dronabinol a nabilon. U nás nejsou registrovány. Další možné indikace jsou glaukom - ke snížení nitroočního tlaku, ke zvýšení chuti k jídlu a úlevě od bolesti u onkolgických pacientů, v terminálním stádiu AIDS nebo při roztroušené skleróze. Uvažuje se i o využití konopí při léčbě depresí. Použití kanabinoidů jako antiemetik je nejblíže realizaci.


Komentáře
Přehled komentářů
Jo Je pravda že se člověk cejtí ůplně volnej a nic ho nezajímá a užívá si svůj probíhající stav!! který je ůžasný a Hlavně mně fascinuje to když se spápnu :-) tak jsem ze začátku vpoho a pak už přemejšlím jen na 20 věcma najednou a pak už to příjde stav spánku a nebo ůplně oživnu a lezu všude třeba moje obliba byla honit veverky!! :-) A nebo líst po stromech no ale jinak žádná návokost u mně nevnikla a to jsem zvládal s kámošem 10-13 Brček denně!! Takže nic návikovýho!! :D :-) A ted jdem balit at je pohodovej den Zatím
minysterstvo zdravotnictví říká
(hulič, 27. 7. 2007 10:12)
hulte dál lidi smích prodlužuje život
Jo..
(Skimi Writer, 5. 7. 2007 1:12)Jo tak to jo marihuana ilegal,to mě fakt se.. že tady taky není ganja povolená .. :D
Fakt + názor
(Brejl , 22. 8. 2010 19:18)